Poskupljenje hrane

Svaki dan slušamo o poskupljenjima, htjeli mi to ili ne. Nekada je 100 kuna imalo neku težinu. Danas s potrošenih 100 kuna izađemo iz trgovine s par namirnica u vrećici od kojih jedva možemo skuhati kvalitetan ručak za dva dana. Definitivno nije ugodna situacija i često se pitam kako ljudi žive.

Svaki put kad bi djeca zanovijetala s jelom, znala sam im reći – Da li vi znate koliko gladne djece ima u Africi? Nažalost, danas ta djeca ne žive samo u Africi, bliža su nam nego što mislimo.

Velika poskupljenja u samo godinu dana

Ako usporedimo cijene od prije godinu dana, ulje je poskupjelo za 5 kuna, mlijeko za kunu – dvije, šunka u ovitku za 10 kao i kilogram piletine, maslac za 4, brašno za  2 kune, a od ovog proljeća i cijene mesa još idu gore.

Sve je povezano s pandemijom, poskupljenjem energenata (plin, gorivo) i cijenama repromaterijala (ambalaža, etiketa….).

Cijene kruha su također veće u odnosu na prethodnu godinu, jer su cijene kvasca, brašna i ulja, osnovnih namirnica od kojih se radi kruh, poskupjele.

Ono što me ljuti je kvaliteta namirnica. Gotovo sve je poskupljeno, a svako malo se s polica trgovina povlače proizvodi sumnjive kvalitete. Pitam se što mi to jedemo.

Racionalna kupnja i vlastiti vrt

Ono što nam preostaje u ovoj situaciji je biti racionalan pri kupnji. Ne kupovati impulzivno, planirati jelovnik i iskoristiti kupljenu namirnicu.  Svakom bačenom namirnicom, bacamo svoj novac.

Također, moja preporuka je ako imate vremena i mogućnosti, zasadite svoj vrt povrćem, koje će obogatiti svaki vaš obrok. To nije nimalo lak posao jer živimo užurbanim životom, a vrt zahtjeva mnogo vremena i truda. No, vrt štedi vaš novac i čuva zdravlje jer #ZnamStoJedem.  

TOP 5 jela koja možete skuhati za manje od 50 kuna za četveročlanu obitelj:

rizoto sa slanutkom
grah s ječmom