Moje iskustvo

Nisam zdravstveni djelatnik i pišem iz iskustva mame, koja je kao i svaka druga, zabrinuta kada joj je dijete bolesno i još k tome odbija hranu.

Mislim da za jednu mamu nema gore kombinacije. Kada su nam djeca bolesna želimo da nešto pojedu ili popiju da im se snaga vrati, temperatura padne i prehlada prođe što prije.

Ali to nije tako jednostavno i najčešće nailazimo da otpor i odbijanje od naših mališana. U toj situaciji mi i nije neka utjeha da i mi odrasli imamo smanjeni apetit kada nam je grlo upaljeno, povišena temperatura ili kada nam je nos začepljen, ali to je istina.

Ne živcirajte se!!!

Ako vam je dijete bolesno ne gubite živce na hranu. Ono što sam u zadnjih osam godina naučila o bolesti i prehladama kod djece je da treba paziti da dijete ne dehidrira i da ga ne treba siliti da jede. Nuditi da, ali siliti ne.

U danima kada su bolesni, ja skačem od sreće na 3 do 5 pojedenih žlica po obroku.

Roditelji često kada je dijete bolesno, brišu sva usvojena pravila i djetetu dozvoljavaju sve što poželi. Iako volite svoje dijete najviše na svijetu, granice moraju postojati, jer za 3-4 dana kada djetetu bude bolje, biti će vam se teško vratiti na stare postavke.

Grlite i ljubite svoje dijete

Nije smak svijeta ako djeca tri dana štrajkaju s hranom, nadoknade oni sve kada viroze i prehlade prođu.

Djetetu je tada možda više od hrane potrebna vaša blizina, maženje, poljupci, zagrljaj i kvalitetan san.

Ako dojite u ovim trenucima, majčino mlijeko je spas, jer dijete rijetko odbija dojku kada je bolesno. Dapače ona mu je i hrana i utjeha. Možda ćete češće u danu dojiti i imati manje vremena za druge obveze, ali barem znate da je vaše dijete dobilo ono najbolje.

Tips & tricks što nuditi kada je dijete bolesno ili prehlađeno:

  • Nudite djetetu vodu ili čaj češće tijekom dana, malo po malo.
  • Izbjegavajte zaslađene i gazirane sokove, umjesto toga napravite svježi cijeđeni sok od naranče.
  • Izbjegavajte tešku, prženu i masnu hranu.
  • Kuhajte juhe s puno povrća. Ako dijete voli, umjesto tjestenine u juhi, napravite noklice od griza.
  • Ako ste te sreće da vam djeca vole smoothie (ja nisam), ubacite u njih voće, povrće, žitarice koje vole i tako ćete dobiti cjeloviti obrok.
  • Kuhajte jela na žlicu. Variva pogotovo.
  • Izbjegavajte kekse, grickalice i slatkiše pod izlikom – samo da nešto pojede. Od tih namirnica dijete neće ozdraviti niti će biti sito. Dijete se „u bolesti“ može samo još više “navući” na te namirnice.
  • Nemojte se zavaravati i svoriti lažna očekivanja. Ako dijete do bolesti nije jelo voće i povrće, nemojte očekivati da će dok je bolesno pojesti jabuku, bananu ili mandarinu jer su one izvor vitamina. Pričekajte da bolest prođe i polako mu uvedite naviku jedenja svježeg voća.

Pokušajte se manje živcirati jer djeca našu nervozu osjete. Prošlo je sve pa će i prehlada i viroza.