Tradicija!
Sve bi dala za jednu fetu bakine sirnice. Dok sam bila mala nijedan Uskrs nije prošao bez sirnice ili pletenice s obojanim jajetom. Sirnica je kolač koji me najviše podsjeća na baku. Nikad nije imala recept za nju, a uvijek je bila odlična, puna okusa i mirisa. Mijesila ju je “onako od oka”.
Sirnica je u Dalmaciji ono što je pinca ili pogača na kontinentu. Djeca me znaju pitati „Mama, zašto se sirnica zove sirnica, kad u njoj nema sira?“. Iskreno, nemam pojma. Postoji tumačenje da je to zbog toga što se kvasac prije jako malo koristio, a umijesto njega koristilo se usireno tijesto.
Za pravljenje sirnice najvažnija su domaća jaja i neprskana korica limuna i naranče. To ovom uskršnjem kolaču, daje predivnu boju i aromu.
Razika na prvi zalogaj
Sam recept nije težak, ali vam treba jedno cijelo popodne za njega, jer se zamiješeno tijesto diže 3 sata i peče još 45 minuta.
Ali kada ju probate zajedno sa šalicom kave, čaja ili toplog mlijeka, vjerujte mi da se sav trud isplati.
Za 10 do 15 kuna sirnicu možete kupiti u gotovo svakoj trgovini ili pekari, ali to nije to. Razlika se osjeti već na prvi zalogaj.
Svoju prvu sirnicu napravila sam 2020. za vrijeme lockdowna kada je kvasac bila lutrija pronaći u trgovinama. Od tada sirnica je postala uskršnja tradicija u našoj obitelji. Tko kaže da lockdown ne valja? 🙂
RECEPT ZA SIRNICU
Recept po kojem radim sam pronašla u Kuharici dalmatinskih gospođa.
Sastojci:
1 kg glatkog brašna
250 g šećera
8 žutanjaka
2 bjelanjaka
1 svježi kvasac ili 1 vrećica suhog kvasca
250 ml mijeka
75 g otopljenog maslaca
75 g otopljene svinjske masti
1 naranča (korica i sok)
1 limun (korica i sok)
Rum
Vanil šečer
Priprema:
Zagrijte 1,5 dcl mlijeka. Neka bude mlako, nikako vrelo, jer se kvasac u tom slučaju neće aktivirati. U mlako mlijeko dodajte žlicu šećera i razmrvite kocku kvasca. Ako radite sa suhim samo u mlijeko i šećer istresite vrećicu. Poklopite posudu s kvascem i ostavite da se on aktivira.
Žutanjke i bjelanjke smiksajte zajedno sa šećerom. Dodajte im otopljeni maslac i mast, ostatak mlijeka, vanil šečer, rum, koricu i sok naranče i limuna. LIjepo sve izmiksajte.
Mast se koristi da sirnica bude duže svježa i rahlija.
U posudi u kojoj ćete raditi tijesto ili na kuhinjskom stolu, stavite brašno i kvasac. Dodajte im smjesu s jajima i rukama zamijesite tijesto. Formirajte kuglu od tijesta. Tijesto za sirnicu prekrijte kuhinjskom krpom ili dekom i stavite u najtopliji dio kuće da se diže 2-3 sata.
Simbol križa
Od tijesta formirajte 2 ili 3 sirnice, ovisno koliko želite da budu velike, i opet ih prekrijte krpom i ostavite još sat vremena da se dignu.
Sirnice stavite na pleh obložen papirom za pečenje. Škarama napravite križ na vrhu sirnice. Križ simbolizira razapinjanje Isusa Krista. Sirnice premažite razmučenim žutanjkom. Najbolje kistom, ako imate.
Sirnice stavite peći u pećnicu zagrijanu na 150 stupnjeva, cca 45 minuta. Pred kraj pečenja kada vidite da vam je sirnica počela tamnjeti, prekrijte ju papirom za pečenje.
Štapićem za ražnjić provjerite da li je sirnica pečena. Ako je štapić „čist“ bez tragova tijesta, vaša sirnica je gotova.
Pečenu sirnicu obilno pospite kristal šećerom ili razmrvite šećer u kocki.
Nije bilo teško, zar ne?
Sirnicu poslužite uz šalicu kave, čaja i mlijeka i ne zaboravite ju odnijeti na blagoslov hrane pred Uskrs.