Nabavite kvalitetan alat
Kao i u kuhinji, tako i u vrtlarstvu postoje pribori i alati koji nam olakšavaju posao.
Ako ste početnik, sigurno mislite da vam sve treba, ali budite racionalni pri svojoj odluci i kupujte ono što ćete zbilja koristiti jer time štedite novac i prostor za skladištenje.
Kada kupujete alat za vrtlarenje, odlučite se za onaj kvalitetniji koji ćete moći koristiti niz godina, a ne samo jednu sezonu.
Očistite alat nakon korištenja
Alat za vrt treba biti prilagođen vašoj visini i snazi. Čuvajte ga na suhom i preglednom mjestu koje će vam biti uvijek pri ruci i u blizini vrta. Kada u jesen završite s radovima, alat obavezno očistite kako ne bi zahrđao do sljedeće sezone.
Imena vrtnih alata razlikuju se od regije do regije, tako će vam možda neki nazivi čudno zvučati, ali shvatit ćete poantu. U Dalmaciji, gdje sam odrasla, vile se zovu „perun“, tačke „kariola“, kramp „mašklin“. Bilo mi se teško u početku naviknuti na kontinentalne nazive😊, ali čovjek svašta nauči i svemu se prilagodi.
Evo popisa osnovnog alata koji će vam olakšati odluku pri kupnji:
- Štihača – je alat koji ćete možda najviše koristiti u vrtu, zato budite pažljivi prilikom njezinog odabira. Izaberite onu koja je ugodna za rad i učinkovita. Za razliku od lopate, štihača ima ravnu i oštru lopaticu, a lopata zakrivljenije rubove i rabi se za vađenje materijala. Lopata je obično veća i teža. Štihača se koristi za prekopavanje ili iskopavanje velikih rupa za sadnju.
- Lopata – će vam služiti za vađenje zemlje, kopanje jame za sadnju, prenošenje hrpa materijala, kao što su kompost, gnoj ili šljunak.
- Vile / roglje / perun – izaberite one koje odgovaraju vašoj snazi. Vile se koriste za razbijanje tvrdog i teškog tla, pripremu zemlje, preokretanje komposta i premještanje biljnog otpada.
- Sadilica – pomoću sadilice povrće se stavlja u gredice. Ona ima oblik duguljaste lopatice koja se u prednjem dijelu spaja u vrh.
- Vrtlarske rukavice – moram priznat da ne volim nositi rukavice, ni po hladnoći u šetnji gradom, ni u vrtu. Volim osjetiti zemlju na rukama i ne smeta mi ih zaprljati. U rukavicama se osjećam sputano, ali znam da mnogi ne mogu bez njih obavljati vrtlarske poslove, zato ih stavljam na ovaj popis. Ruke su naš glavni alat za rad u vrtu i ako ih kvalitetno ne zaštitimo možemo ih ozlijediti. Pri biranju rukavica svakako birajte one kožne ili rukavice presvučene nitrilom. Nikako pamučne jer se lako trgaju, smoče i s njima ne možete obaviti zahtjevne poslove u vrtu. Nitril je vrsta sintetičke gume koja se cijeni zbog trajnosti, čvrstoće i otpornosti na kemikalije. Kožne rukavice za vrtlarstvo trajnije su i skuplje od rukavica presvučenih nitrilom. Mogu se koristiti mnoge različite vrste kože, ali kozja koža se smatra najboljom za vrtlarenje jer je fleksibilna i izdržljiva. Ako radite s bodljikavim grmljem, svakako koristite kožne vrtlarske rukavice. Moram nabaviti jedne 😊
- Grablje – Ono što je metla u kući, to su grablje u vrtu. Otpad u vrtu, kao što je korov, otpalo lišće ili pokošena trava, skupit ćete kvalitetnim grabljama.Postoje dvije vrste grablja. Željezne vrtne grablje, koje imaju glavu široku oko četrdeset centimetara s kratkim i čvrstim zupcima i koriste se za rahlenje površinskog sloja zemlje. Dok, lepezaste grablje služe za čišćenje lišće i travnjaka. Svakako nabavite one s drvenim, a ne metalnim zupcima jer su savitljivije i lakše za upotrebu.
- Tačke / kariola – osim što se djeca obožavaju voziti u njima, tačke služe za odvoženje granja ili trave na kompost ili prijevoz materijala potrebnog za rad u vrtu.
- Škare za voćke – su odličan alat koji će vam olakšati posao u vrtu, jedino na što morate paziti je dan ne porežete sebe umjesto granje. Škare za voćke režu grane debljine do 3 cm.
- Kante i crijevo / guma za zalijevanje – Dvije najosnovnije vrste kanta za zalijevanje su metalne ili plastične. Izaberite onu koja odgovara vašim potrebama. Plastika je jeftinija varijanta, lakša i jednostavnija za nošenje. Metalne kante traju dulje, pod uvjetom da su pocinčane i da se otporne na hrđu. Teže su za nošenje, a ako ne želite često hodati po vrtu da napunite kantu za zalijevanje, kupite crijevo.
- Motika – je dostupna u raznim izvedbama i jedno je najkorisnijih vrtnih oruđa. Motika je višenamjenski alat, bez kojeg nijedan vrtlar ne može obrađivati svoj vrt. Mnogo je operacija koje se izvode s tim alatom. Motika služi za okopavanje zemlje i pripremu za sjetvu, rahlenje zemlje, uklanjanje korova. Svakako nabavite kvalitetnu motiku, jer će vam mnogo značiti u vrtu. Duljina ručke mora biti proporcionalna visini osobe koja će koristiti alat. Općenito, motika dizajnirana za obradu vrtne zemlje u stojećem položaju ima dršku od 70/80 cm, dok motika za rad u blizini biljaka ili na balkonu ima vrlo kratku dršku, između 20 i 35 cm.
- Kramp / Pijuk / Mašklin – je ručni alat u obliku slova “T”, koje se koristi se za lomljenje tvrde zemlje ili kamenja. Željezno oruđe nasađeno na držalo, šiljasto s jedne, plosnato s druge strane, služi i za iskopavanje korova te krčenje zemljišta od samoniklog raslinja.
- Pila za drvo i grane – Kod vrtlarenja, neizostavno je rezanje. Suhe grane i grančice odumrli su dio biljke koji sprečavaju razvoj zdravog dijela biljke. Pila za drvo i grane služi vam da odrežete one grane koje obične vrtlarske škare ne mogu. Postoje mnoge vrste pila za rezidbu, a svaka je namijenjena određenoj vrsti grane ili stabljike. Sve vrste pila za obrezivanje trebaju imati tvrde, termički obrađene zube, ali dolaze u različitim veličinama i oblicima. Ako za rezanje stabla trebate nositi pilu za rezidbu, odaberite je s oštricom koja se može sklopiti u dršku. To ju čini lakšom i sigurnijom za upotrebu prilikom penjanja ljestvama.