Kakav dobar početak života!

Kad govorimo o dugoročnim prednostima dojenja za majku i dijete, trebali bi govoriti na drugačiji način. Trebali bi nabrojati što sve majka i dijete neće dobiti ako se ne dogodi onaj tajanstveni klik ili izostane majčinska borbenost i upornost, kaže dipl. med. techn. Valerija Žapčić, s kojom sam razgovarala o ovoj zanimljivoj temi. Naravno, uvijek postoje i razlozi koji će biti izvan dosega naše volje i želje.

Iskustva s koljena na koljeno

U prošlosti nitko nije previše razmišljao o dokazima, istraživanjima, statistikama o dojenju. Sve je bilo jednostavnije jer se nije raspravljalo o činjenici da je dojenje najbolje, najzdravije, najjeftinije. Jedina činjenica koja se ponavljala je bila ta da majka proizvodi hranu za dijete i da se dijete stavlja na prsa kad je gladno.

Interesantno mi je bilo pričati sa starim ženama dok sam radila na terenu kao patronažna sestra. Kad bih ih upitala o dojenju i znanju koje su imale o dojenju, govorile su isto što danas govorimo ženama, samo su naši savjeti temeljni na edukaciji, a njihovi iz iskustva prenošenog s koljena na koljeno.

Svaka bakica je znala da se ne doji po rasporedu, da dijete ne treba ništa osim majčinog mlijeka, da dobar unos mlijeka puni pelene, a dijete otpušta dojku onda kad je sito.

Danas studioznije pristupamo dojenju, a rezultati i udio dojene djece teško vraćamo na razinu uspješnosti naših baka.

Utjecaj dojenja na pretilost

Osim što znamo da je majčino mlijeko sastavom dobitna formula za probavni trakt djeteta, znamo da ono štiti od niza bolesti koje se mogu razviti u dječjoj dobi i ima sposobnost zaštite od akutnih infekcija zbog svoje imunološke komponente.

Jedan od najvećih problema današnjice je pretilost. Pretilost prijeti od najranije dobi. Dijete hranjeno mliječnom formulom se brzo navikava na teške i opterećujuće obroke koji su brži i često obilniji od preporučenih jer jednostavno žele više.

Teže prihvaćaju dohranu jer kroz mliječnu formulu nisu imali šansu upoznati promjene okusa i mirisa mlijeka kao rezultat raznolikosti majčine prehrane.

Sigurno utočište 

Ne mogu izostaviti pomisao na toplo, smireno utočište na majčinim grudima gdje je malom sisavcu nadohvat usana sve što mu treba: sigurnost, hrana, piće, utjeha, toplina, igra, vježba, ljubav.

Ta emocionalna komponenta je iznad svega i tako je očito zadovoljstvo malog bića koje uspije podrediti čitav svijet (čitaj majku) svojim željama i potrebama.

Kakav dobar početak života! Zamislite kad bi svaki dan i svaki posao koji počinjete raditi bio ovako suportiran.

Svježi izgled bez obzira na iscrpljenost 

Znamo i da je za majku dojenje zdravo: štiti od malignih bolesti, anemije, pomaže involuciji maternice, štiti od kardiovaskularnih bolesti i pomaže bržem topljenju kilograma.

Ono o čemu se manje piše ću ovdje napisati za kraj, a temeljeno je na iskustvu: žene koje doje imaju čarobno blistavi ten, zrače unutarnjim zadovoljstvom, izgledaju zdravo i svježe bez obzira na to što se osjećaju iscrpljeno.

Oksitocin, hormon ljubavi radi svoje. A ljubav je najpoželjniji osjećaj, zar ne?