Iskoristite jutro
Iako će mnogi, koji nisu bili u toj situaciji, reći – ti si na porodiljnom, imaš vremena. No, mame, složit ćete se sa mnom – na porodiljnom baš i nemamo puno vremena. To najviše vrijede za novopečene mame. Iako si kod kuće gotovo 24 sata, tvoj se ritam i način života iz temelja mijenja.
Tu je mala beba, dojenje, presvlačenje, priprema kašica, uspavljivanje, šetnja, a da ne spominjem ogromne količine neispeglane robe i pod s tisuću i jednom mrvicom. Pitanje je sada, kako organizirati kuhanje i stvoriti svoj vlastiti ritam, jer jesti se mora?
Priprema ručka kreće u 8 sati
Majka sam troje djece i trenutno sam na porodiljnom, reći ću vam kakav je moj ritam pripreme ručka, pa se možda inspirirate. Ujutro, ravno iz kreveta idem u kuhinju i stavljam punu džezva vode, zatim obavljam jutarnju higijenu i završavam pripremu kave. Bez toga, nema dalje. 😊
Nakon što djeci pripremim doručak, a svoj pojedem u hodu, odmah krećem s pripremom ručka. Moja priprema ručka u prosjeku kreće oko 8. Zato tako rano? Zato što su djeca ujutro najmirnija, najzaigranija, bez konflikata, svježa, nahranjena i odmorna. Želim to iskoristiti.
Preduvjet da u 8 sati krenem s pripremom ručka je da sam dan ranije odlučila što ću kuhati i da u kući imam sve potrebne namirnice. To je još jedan razlog, zašto je bitno planirati.
U 10 sati smo vani
Oko 10 sati smo vani, jer ne želim propustiti lijepi sunčani dan. Osjećam se loše ako je vani sunce, a djeca zatvorena u kući. Želim da su vani, da se igraju, voze bicikl, trče, skaču. U konačnici, bolje će pojesti ručak, oko kojeg se sve vrti. U šetnji obavezno pojedu bananu ili jogurt da “izdrže” do ručka.
Nemojte misliti da je priprema ručka 100 posto idilična. Tu je 16-mjesečno dijete koje se želi nosati i školarac koji je zapeo na zadaći iz matematike. Ali imam strpljenja, vani je predivan dan. 🙂
Ovisno o tome što pripremam, ali većom je do 10 sati ručak skuhan. Ako na primjer kuham Ćufte i tjesteninu u umaku od rajčice, ćufte i umak su gotovi, a tjesteninu skuham kada se vratimo iz šetnje ili igrališta.
Naravno, lonac s hladnom vodom sam stavila na štednjak, a tjesteninu izvadila, prije nego sam izašla iz kuće. Još jedan trik, stol sam također prije izlaska postavila, tako da kada se vratim čeka me samo kuhanje tjestenine i ručak je gotov u pola 1 (tada obično jedemo).
Djeca su bila vani i ja skupa s njima, a ručak je na vrijeme. Odličan povod da se osjećam zadovoljno, sretno i da se nagradim s još jednom šalicom kave. Nagradite se i vi!