Izgradite poseban odnos sa svojom djecom kroz kuhanje

Svako ulaganje u djecu se isplati, prije ili poslije. Uključite djecu u kuhanje što prije, zadatke naravno prilagodite dobi. Nakon nekog vremena vidjeti ćete rezultate, prednosti i nećete požaliti.

Nije uvijek lako i jednostavno kako izgleda na fotografijama. Nemojte sebi stvoriti očekivanja da će sve biti idilično i bez nereda u kuhinji. Pripremite se na nered, pripremite se da će njihova koncentracija ponekada trajati doslovno šest minuta. Ne forsirajte, ali ne odustajte. Treba vremena. I meni je trebalo!

Uključivanjem djece u kuhanje stvaramo im radne navike, učimo ih zahvalnosti i definitivno prihvaćanju i kušanju novih namirnica.

Izdvajam TOP 7 prednosti:

1. Djeca će proširiti svoje okuse

Djeca su često izbirljiva oko hrane. Ako ih upoznamo s raznovrsnom hranom u najmlađoj dobi pomoći ćemo im da bolje prihvate različite okuse. Doživjeti će mnogo novih mirisa boraveći u kuhinji dok se hrana kuha. Ovo je super iskustvo za male izbirljivce, jer se upoznaju s novim sastojcima što će im pomoći da isprobaju nove stvari.

2. Pomoći ćemo im u stjecanju samopouzdanja

Dijete koje može pravilno rukovati nožem ili čitati upute o receptima samopouzdano je dijete. Kada vam dijete pomogne u pripremi ukusnog jela u kojem svi uživaju, ono ima osjećaj postignuća, a vi sreće jer ste mu u tome pomogli.

3. Potiče se razvoj govora

Objašnjavanjem i razgovorom kroz ono što radite pomažete razvoju djetetove komunikacije. Ja sam djecu s npr. 7-8 mjeseci znala posjesti u hranilicu i objašnjavati im što sve stavljam u lonac. Bila sam smiješna sama sebi, jer sam se osjećala kao da vodim kulinarski show, ali djetetu sam bila interesantna.

U kasnijoj dobi, zajednički razgovor kroz recept i razgovor o sastojcima mogu pomoći u izgradnji njihovog rječnika

4. Potiče se razvoj motorike

Složiti ćete se da za miješenja tijesta za pizzu ili keksiće treba fina motorika. Djeca uživaju u mijesenju. Ako vam treba prirodni glinamol zamijesite malo brašna i vode. Očekujte zabavu, ali i mali nered 🙂

5. Izgraditi ćemo poseban odnos s njima

Provođenje vremena u kuhinji s mamom, tatom ili bakom i djedom pomaže djeci da grade posebne odnose s obitelji, koji su puno kvalitetniji od gledanja televizije ili igranja igrica na mobitelu.

6. Naučiti će o prehrani i znati će cijeniti pojedine namirnice

Razgovarajte s djecom blagodatima prehrane i utjecaju prehrane na zdravlje. Spomenite koristi koje brokula, jabuka, špinat ima na naš organizam. Napravite s njima ukusan mousse s avokadom, kolač od mrkve i batata ili im poslužite cijeđeni sok od naranče umjesto gaziranog kupovnog napitka. S vremenom će zavoljeti namirnice koje, na prvu, djeci nisu  privlačne.

7. Cijeniti će vaš ručak

Kada djeca, vide koliko je vremena i ljubavi potrebno da pun tanjur dođe na stol, cijeniti će više vaš trud i ručak.

Moram priznati da me kod djece najviše iz takta izbaci – nezahvalnost za skuhano. No, i to se uči, lagano dan po dan. Danas mi mnogo puta djeca znaju reći – Nije nam fin ručak, ali hvala ti što si ga skuhala za nas! I to za mene nema cijenu!