Začinite ručak biljem s balkonskog vrta

Kada pričamo o vrtu većinom se obraćamo osobama koje žive na selu ili u predgrađu. No, mnogo vas živi u gradovima, u kojima je vrt na 5.katu zgrade luksus. Zato se nadam da imate balkon.

Ako živite u malom stanu, balkon često ima funkciju ostave, prostora za sušenje rublja, a u zimskim mjesecima uspješno djeluje kao hladnjak. No, odvojite jedan mali komadić balona i na njemu napravite svoj vlastiti vrt.

Sve što vam treba su teglice, biljke, police, puno volje, mašte i ljubavi da biste uživali u  zdravoj i ukusnoj hrani iz vašeg balkonskog povrtnjaka. U samo nekoliko teglica možete uzgojiti ukusno voće, povrće i začinsko bilje za svoju obitelj.

Sjever – jug – istok – zapad

Ako se odlučite za vrt na balkonu, orijentacija balkona vrlo je bitan faktor, jer sve strane svijeta nemaju jednaku količinu svjetlosti i topline.

Ako je balkon orijentiran na istočnu stranu, bit će okupan svjetlošću tijekom jutra, ali već u ranijim poslijepodnevnim satima sunce na istočnoj strani polako izmiče.

Balkoni okrenuti prema sjeveru u sjeni su tijekom dana pa biljke koje vole sunce, kako što je začinsko bilje, neće dobro uspijevati. S druge strane, balkoni na južnim stranama osunčani su tijekom cijelog dana. Imajte to na umu dok birate povrće koje ćete saditi na svom balkonu.

Balkon, lođa ili terasa

Osim orijentacije, jako bitan faktor je i tip balkona. Da li imate pravi balkon, lođu ili terasu. Lođa će zbog svog uvučenog položaja imati manje svjetlosti, dok će balkon imati više, a krovna terasa bit će okupana svjetlošću tijekom cijelog dana, što ima svoje prednosti, ali i nedostatke, jer previše sunca zna štetiti biljkama.

Tips & trics za balkonski vrt:

  • Mali balkon – Ako imate mali balkon, svakako nabavite police u kojima teglice možete posložiti vertikalno na jedan od zidova. Time štedite prostor. Danas je popularno iskoristiti palete i od njih napraviti police za uzgoj biljaka. Također kod malih balkona, viseće teglice štede prostor.
  • Balkonski vrt idealan za početnike – Ako ste početnik u vrtlarenju, balkonski vrt je idealan za vas, jer se biljkama pruža svakodnevna njega i manja je vjerojatnost od pojave nametnika, nego u običnim vrtovima.
  • Koje biljke možete uzgojiti na balkonu? – Najzahvalnije biljke za rast i razvoj u teglama su rajčice, patlidžan i papričice. No, na balkonu možete uzgojiti i jagode, salatu, tikvicu, rotkvicu, začinska bilja (ružmarin, bosiljak, timjan, mentu, vlasac….).
  • Biljke koje vole sunce – Za svaku biljku (cvijeće, začinsko bilje ili povrće) koju odlučite imati na balkonu važno je znati koja se biljka više voli sunčati, a koja više gušta u hladu. Bosiljak, peršin, origano, majčina dušica, kadulja – začini su koji vole sunce. Tu spada i ružmarin i lavanda. Za uspješan uzgoj većine povrtnih kultura i bobičastog voća potrebno je biljke dnevno izložiti suncu najmanje 6 sati.
  • Biljke koje vole sjenu –  Na balkonima koji se nalaze u sjeni dobro će rasti lisnato povrće poput salate, blitve, rikole, pa čak i začinska teglica s vlascem i peršinom, odnosno biljke koje su inače osjetljivije na visoke temperature i ljetnu žegu.
  • Biljke ne vole gužvu imajte to na umu pri kupovanju teglica. Obratite pažnju da u jednu prosječnu balkonsku vazu (50 ili 60 cm dužine) stavite dvije vrste začina, tri najviše, kako bi biljke mogle nesmetano rasti i širiti se. Na primjer menta i melisa su biljke koje brzo šire i traže dosta mjesta.  
  • Kako posijati biljku u teglice? – U vazu na dno stavite nekoliko kamenčića zbog drenaže. Među kamenčiće će otići višak vode, te je manja vjerojatnost da će biljka istrunuti ako ju previše zalijevate. Na kamenčiće stavite mješavinu zemlje koju možete napraviti od vrtne zemlje, humusa (bio otpad nastao od ljuske jajeta, kore banane i jabuke, ostataka ručka…) i pijeska. Na vrh zemlje stavite sjeme te ga lagano pokrijte zemljom i zalijte. Ako presađujete biljke, onda u zemlju nježno presadite biljku pazeći da ne oštetite korijen.
  • Kako odabrati teglice za uzgoj? – Pri odabiru posude najvažnije je paziti da biljka ima dovoljno mjesta da pusti svoje korijenje. Na primjer mrkvi i rotkvici treba dublja posuda. Za uzgoj povrća optimalne su tegle od 25 litara. Začinsko bilje može se uzgajati i u manjim posudama, dok salatno povrće sitnih listova može rasti u posudama dubokim svega 8 cm. Teglice mogu biti plastične, drvene ili keramičke.
  • Zalijevanje biljaka – Ne zaboravite zalijevati biljke, jer bez vode vaš trud propada. Najbolje je biljke zaliti kada padne sunce ili rano ujutro prije nego li odete na posao. Nikako biljke ne zalijevajte po najvećem suncu, jer bi mogle doživjeti šok. Prstom provjerite zemlju, ako je zemlja suha vašoj biljci je potrebna tekućina. 

Napravite salatu ili začinite ručak začinima s balkonskog vrta. Bit ćete ponosni na sebe! Nijedna rajčica, ni jagoda nije slatka kao ona koju uberete iz vlastitog vrta, pa makar on bio i balkonski.

Život u zgradi ne znači da se morate odreći vlastitog voća i povrća. Iskoristite balkon ili terasu i uživajte u njima!